Mellby Emballage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 250 267 | 634 539 | 984 667 | 697 384 | 319 715 | 455 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 81 377 | 244 909 | 341 889 | 513 901 | 386 848 | 351 000 |
| Summa tillgångar | 331 644 | 879 448 | 1 326 556 | 1 211 285 | 706 563 | 806 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 146 620 | 403 184 | 313 043 | 377 068 | 205 259 | 141 000 |
| Långfristiga skulder | 52 774 | 334 383 | 963 500 | 773 069 | 396 590 | 555 000 |
| Summa skulder | 199 394 | 737 567 | 1 276 543 | 1 150 137 | 601 849 | 697 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 82 250 | 9 631 | −91 868 | 11 136 | −156 434 | −296 000 |
| Summa eget kapital | 132 250 | 141 881 | 50 013 | 61 148 | 104 714 | 109 000 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 354 978 | 4 372 537 | 6 282 000 | 6 354 000 | 5 606 000 | 2 817 000 |
| Rörelseresultat | 117 096 | 31 842 | 20 646 | 121 800 | −113 615 | −285 000 |
| EBITDA | — | 48 117 | 30 646 | 216 888 | 13 438 | −249 000 |
| Resultat före skatt | 106 437 | 9 631 | −91 868 | 11 136 | −156 434 | −296 000 |
| Årets resultat | 82 250 | 9 631 | −91 868 | 11 136 | −156 434 | −296 000 |
| Personalkostnader | 7 863 | 1 223 474 | 2 113 042 | 2 023 629 | 1 991 620 | 1 111 000 |
| Avskrivningar | — | 16 275 | 10 000 | 95 088 | 127 053 | 36 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mellby Emballage AB
Översikt
Mellby Emballage AB (org.nr 559231-5153) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Mellbystrand. Bransch enligt SCB: träförpackningstillverkning (SNI 16240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 817 000 kr, vilket är 49,8 % mindre än året innan (5 606 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 51,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 296 000 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 806 000 kr och det egna kapitalet 109 000 kr (soliditet 13,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.