Fagerholm Quality ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 708 000 | 944 000 | 1 341 000 | 1 615 000 | 1 702 000 |
| Årets resultat | 73 786 | 112 410 | 269 538 | 181 639 | 186 074 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 271 408 | 360 957 | 667 663 | 717 437 | 704 038 |
| Summa skulder | 147 622 | 184 761 | 321 929 | 390 065 | 390 592 |
| Summa eget kapital | 123 786 | 176 196 | 345 734 | 327 372 | 313 446 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 200 000 | 200 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fagerholm Quality AB
Översikt
Fagerholm Quality AB (org.nr 559230-7580) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Lerdala. Bransch enligt SCB: teknisk provning och analys (SNI 71200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 702 000 kr, vilket är 5,4 % mer än året innan (1 615 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 186 074 kr (10,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 702 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 704 038 kr och det egna kapitalet 313 446 kr (soliditet 44,5 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.