Norra Lians entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 165 928 | 141 591 | 154 893 | 217 537 | 223 515 |
| Summa anläggningstillgångar | 228 667 | 389 017 | 355 883 | 138 868 | 96 008 |
| Summa tillgångar | 394 595 | 530 608 | 510 776 | 356 405 | 319 523 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 168 058 | 139 863 | 196 405 | 112 268 | 90 922 |
| Långfristiga skulder | 112 335 | 242 153 | 117 405 | 40 029 | 34 123 |
| Summa skulder | 280 393 | 382 016 | 313 810 | 152 297 | 125 045 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 58 711 | 34 390 | 48 375 | 7 141 | −9 630 |
| Summa eget kapital | 114 202 | 148 592 | 196 966 | 204 108 | 194 478 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 604 358 | 693 080 | 836 564 | 861 771 | 868 878 |
| Rörelseresultat | 83 021 | 59 326 | 86 714 | 23 238 | −7 760 |
| EBITDA | 120 354 | 123 976 | 159 848 | 67 635 | 35 100 |
| Resultat före skatt | 79 873 | 43 769 | 60 905 | 9 536 | −9 630 |
| Årets resultat | 58 711 | 34 390 | 48 375 | 7 141 | −9 630 |
| Personalkostnader | 319 120 | 483 959 | 452 927 | 538 748 | 621 530 |
| Avskrivningar | 37 333 | 64 650 | 73 134 | 44 397 | 42 860 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Norra Lians entreprenad AB
Översikt
Norra Lians entreprenad AB (org.nr 559229-8870) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Koppom. Bransch enligt SCB: skogsskötsel (SNI 02102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 868 878 kr, vilket är 0,8 % mer än året innan (861 771 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 9 630 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 868 878 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 319 523 kr och det egna kapitalet 194 478 kr (soliditet 60,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.