Daedalus & Tyche ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 447 983 | 341 961 | 413 839 | 412 711 | 60 032 | 428 808 |
| Summa anläggningstillgångar | 903 303 | 1 607 362 | 900 522 | 307 249 | 266 242 | 897 797 |
| Summa tillgångar | 1 351 286 | 1 949 323 | 1 314 361 | 719 960 | 326 274 | 1 326 605 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 484 701 | 883 433 | 393 302 | 162 030 | 19 943 | 810 158 |
| Långfristiga skulder | 695 499 | 810 604 | 522 140 | 183 611 | 160 428 | 465 724 |
| Summa skulder | 1 180 200 | 1 694 037 | 915 442 | 345 641 | 180 371 | 1 275 882 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 121 086 | 84 200 | 143 633 | −24 600 | −228 415 | −555 180 |
| Summa eget kapital | 171 086 | 255 286 | 398 919 | 374 319 | 145 903 | 50 723 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 138 000 | 2 405 000 | 2 521 000 | 2 204 692 | 806 822 | 198 437 |
| Rörelseresultat | 160 109 | 150 945 | 222 714 | 12 125 | −213 011 | −520 141 |
| EBITDA | 202 964 | 308 565 | 325 725 | 74 137 | −145 286 | −375 848 |
| Resultat före skatt | 155 355 | 106 044 | 183 609 | −24 600 | −228 415 | −555 180 |
| Årets resultat | 121 086 | 84 200 | 143 633 | −24 600 | −228 415 | −555 180 |
| Personalkostnader | 1 334 359 | 1 313 820 | 915 337 | 776 249 | 430 039 | 0 |
| Avskrivningar | 42 855 | 157 620 | 103 011 | 62 012 | 67 725 | 144 293 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Daedalus & Tyche AB
Översikt
Daedalus & Tyche AB (org.nr 559229-8003) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Knivsta. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 198 437 kr, vilket är 75,4 % mindre än året innan (806 822 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 37,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 555 180 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 806 822 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 326 605 kr och det egna kapitalet 50 723 kr (soliditet 3,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.