BM Ide & Trädgård ABAktiv

559229-7724AktiebolagRegistrerat 2019LJUNGBY

Finansiell översikt

8 487 000 kr+19,4%
Omsättning 2025/26
+15,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 103 3691 916 3552 022 2471 920 3352 405 8912 600 647
Summa anläggningstillgångar934 609980 513924 493960 5221 025 6171 019 209
Summa tillgångar2 037 9782 896 8682 946 7402 880 8573 431 5083 619 856
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder614 974728 982776 107738 619877 713917 148
Långfristiga skulder449 996395 825345 821295 817245 813195 809
Summa skulder1 344 3271 648 5171 369 4191 034 4361 281 8601 271 291
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)643 651554 700328 970269 100303 227198 917
Summa eget kapital693 6511 248 3511 577 3211 846 4212 149 6482 348 565
Resultaträkning
Nettoomsättning4 175 0005 729 0005 806 0006 095 0007 106 0008 487 000
Rörelseresultat1 099 319958 048160 982120 653546 792263 360
EBITDA1 103 3221 009 644217 002188 124640 017384 768
Resultat före skatt818 927699 520420 289340 575381 972256 084
Årets resultat643 651554 700328 970269 100303 227198 917
Personalkostnader799 0892 181 4472 369 0712 431 1303 400 2744 128 214
Avskrivningar4 00351 59656 02067 47193 225121 408
Övriga nyckeltal
Anställda245566
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: BM Ide & Trädgård AB

Översikt

BM Ide & Trädgård AB (org.nr 559229-7724) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Ljungby. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 487 000 kr, vilket är 19,4 % mer än året innan (7 106 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 198 917 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 414 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 619 856 kr och det egna kapitalet 2 348 565 kr (soliditet 64,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag