Kumlins Hydraulik & Maskinservice ABAktiv

559229-7690AktiebolagRegistrerat 2019SALA

Finansiell översikt

8 847 000 kr−2,8%
Omsättning 2021/22
−2,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2020/21–2021/22
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2020/212021/22

Nyckeltal

2021/22
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2020/212021/22
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
2020/212021/22
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 448 8802 693 645
Summa anläggningstillgångar155 155245 598
Summa tillgångar2 604 0352 939 243
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder868 181998 824
Långfristiga skulder629 983314 584
Summa skulder1 498 1641 313 408
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)1 055 871519 964
Summa eget kapital1 105 8711 625 835
Resultaträkning
Nettoomsättning9 100 0008 847 000
Rörelseresultat1 349 122662 297
EBITDA1 391 091711 182
Resultat före skatt1 346 181657 520
Årets resultat1 055 871519 964
Personalkostnader1 071 136977 800
Avskrivningar41 96948 885
Övriga nyckeltal
Anställda33
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Kumlins Hydraulik & Maskinservice AB

Översikt

Kumlins Hydraulik & Maskinservice AB (org.nr 559229-7690) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Sala.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 8 847 000 kr, vilket är 2,8 % mindre än året innan (9 100 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 519 964 kr (5,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 949 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 2 939 243 kr och det egna kapitalet 1 625 835 kr (soliditet 55,3 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag