PeJo VVS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 434 911 | 742 423 | 1 159 141 | 1 277 170 | 1 102 407 | 1 473 415 |
| Summa anläggningstillgångar | 452 016 | 641 916 | 619 876 | 859 729 | 799 582 | 739 435 |
| Summa tillgångar | 886 927 | 1 384 339 | 1 779 017 | 2 136 899 | 1 901 989 | 2 212 850 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 723 750 | 843 234 | 1 005 533 | 856 796 | 558 557 | 788 724 |
| Långfristiga skulder | — | −56 523 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 723 750 | 786 711 | 1 005 533 | 856 796 | 558 557 | 788 724 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 113 177 | 434 451 | 175 856 | 506 619 | 63 328 | 80 694 |
| Summa eget kapital | 163 177 | 597 628 | 773 484 | 1 280 103 | 1 343 432 | 1 424 126 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 324 815 | 2 732 311 | 2 501 153 | 2 921 000 | 3 034 000 | 2 644 000 |
| Rörelseresultat | 147 769 | 564 283 | 223 245 | 642 246 | 71 583 | 91 582 |
| EBITDA | 150 953 | 581 332 | 282 435 | 702 393 | 131 730 | 151 729 |
| Resultat före skatt | 143 990 | 554 166 | 222 683 | 640 444 | 79 857 | 101 607 |
| Årets resultat | 113 177 | 434 451 | 175 856 | 506 619 | 63 328 | 80 694 |
| Personalkostnader | 210 728 | 353 496 | 573 795 | 279 723 | 393 288 | 558 034 |
| Avskrivningar | 3 184 | 17 049 | 59 190 | 60 147 | 60 147 | 60 147 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PeJo VVS AB
Översikt
PeJo VVS AB (org.nr 559229-4010) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västerfärnebo. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 644 000 kr, vilket är 12,9 % mindre än året innan (3 034 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 80 694 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 644 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 212 850 kr och det egna kapitalet 1 424 126 kr (soliditet 64,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.