Kola Productions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 346 064 | 241 262 | 163 989 | 272 675 | 74 868 | 130 847 |
| Summa anläggningstillgångar | 39 395 | 29 941 | 20 486 | 56 058 | 37 129 | 26 069 |
| Summa tillgångar | 385 459 | 271 203 | 184 475 | 328 733 | 111 997 | 156 916 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 272 980 | 52 863 | 48 911 | 56 815 | 27 760 | 41 061 |
| Långfristiga skulder | 14 817 | 145 391 | 80 731 | 221 305 | 33 445 | 41 465 |
| Summa skulder | 308 754 | 198 254 | 129 642 | 278 120 | 61 205 | 82 526 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 26 705 | −3 756 | −78 116 | −159 220 | −203 821 | 23 598 |
| Summa eget kapital | 76 705 | 72 949 | 54 833 | 50 613 | 50 792 | 74 390 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 250 000 | 572 000 | 586 000 | 470 000 | 376 000 | 661 000 |
| Rörelseresultat | 56 057 | −24 713 | −78 104 | −159 433 | −198 355 | 23 693 |
| EBITDA | 63 936 | −15 259 | −68 649 | −147 606 | −179 426 | 34 753 |
| Resultat före skatt | 35 040 | −3 756 | −78 116 | −159 220 | −203 821 | 23 598 |
| Årets resultat | 26 705 | −3 756 | −78 116 | −159 220 | −203 821 | 23 598 |
| Personalkostnader | 671 740 | 518 334 | 541 463 | 493 945 | 342 021 | 457 791 |
| Avskrivningar | 7 879 | 9 454 | 9 455 | 11 827 | 18 929 | 11 060 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kola Productions AB
Översikt
Kola Productions AB (org.nr 559229-1925) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Orsa. Bransch enligt SCB: produktion av film, video och tv-program (SNI 59110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 661 000 kr, vilket är 75,8 % mer än året innan (376 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 23 598 kr (3,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 330 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 156 916 kr och det egna kapitalet 74 390 kr (soliditet 47,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.