MittLogik Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 949 862 | 4 610 225 | 7 185 569 | 3 010 882 | 1 985 491 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 500 000 | 656 392 | 342 785 | 85 526 |
| Summa tillgångar | 3 949 862 | 5 110 225 | 7 841 961 | 3 353 667 | 2 071 017 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 707 101 | 2 588 744 | 4 730 603 | 2 491 127 | 2 040 672 |
| Långfristiga skulder | — | — | 1 688 222 | 0 | — |
| Summa skulder | 2 357 101 | 3 638 744 | 6 968 825 | 2 491 127 | 2 040 672 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 542 761 | 1 078 720 | −163 030 | −580 596 | −832 195 |
| Summa eget kapital | 1 592 761 | 1 471 481 | 873 136 | 862 540 | 30 345 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 959 883 | 9 883 589 | 20 909 253 | 18 458 996 | 15 742 265 |
| Rörelseresultat | 2 613 037 | 1 764 723 | −1 187 181 | −1 150 659 | −792 572 |
| EBITDA | — | — | −1 166 407 | −1 115 226 | −757 139 |
| Resultat före skatt | 1 962 849 | 1 364 650 | −163 030 | −580 596 | −832 195 |
| Årets resultat | 1 542 761 | 1 078 720 | −163 030 | −580 596 | −832 195 |
| Personalkostnader | 5 150 260 | 7 431 152 | 18 528 885 | 15 853 390 | 13 502 808 |
| Avskrivningar | — | — | 20 774 | 35 433 | 35 433 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 6 | 12 | 30 | 26 | 19 |
| Föreslagen utdelning | — | 800 000 | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MittLogik Consulting AB
Översikt
MittLogik Consulting AB (org.nr 559229-0950) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 742 265 kr, vilket är 14,7 % mindre än året innan (18 458 996 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 832 195 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 19 (året innan: 26). Nettoomsättningen per anställd var 828 540 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 071 017 kr och det egna kapitalet 30 345 kr (soliditet 1,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.