MU Educ. ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 429 953 | 620 416 | 1 243 611 | 183 104 | 298 939 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 1 450 125 | 1 182 764 |
| Summa tillgångar | 429 953 | 620 416 | 1 243 611 | 1 633 229 | 1 481 703 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 136 564 | 174 845 | 270 645 | 341 434 | 270 330 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 136 564 | 174 845 | 270 645 | 341 434 | 270 330 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 222 357 | 352 182 | 527 394 | 718 830 | 549 578 |
| Summa eget kapital | 293 389 | 445 571 | 972 966 | 1 291 795 | 1 211 373 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 329 974 | 512 018 | 712 512 | 1 029 951 | 663 486 |
| Rörelseresultat | 280 045 | 445 857 | 666 647 | 901 493 | 679 074 |
| Resultat före skatt | 280 045 | 443 553 | 665 185 | 916 657 | 693 417 |
| Årets resultat | 222 357 | 352 182 | 527 394 | 718 830 | 549 578 |
| Personalkostnader | 18 508 | 9 838 | 12 512 | 13 428 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 400 000 | 630 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MU Educ. AB
Översikt
MU Educ. AB (org.nr 559228-6727) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Arvika. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 663 486 kr, vilket är 35,6 % mindre än året innan (1 029 951 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 549 578 kr (82,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 481 703 kr och det egna kapitalet 1 211 373 kr (soliditet 81,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.