Olsson Horsetalk And Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 389 704 | 578 080 | 709 270 | 687 247 | 856 019 |
| Summa anläggningstillgångar | 176 787 | 269 346 | 235 897 | 40 834 | 36 933 |
| Summa tillgångar | 566 491 | 847 426 | 945 167 | 728 081 | 892 952 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 315 509 | 242 546 | 247 888 | 178 249 | 171 816 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 315 509 | 242 546 | 247 888 | 178 249 | 171 816 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 200 982 | 353 898 | 192 399 | −61 727 | 171 304 |
| Summa eget kapital | 250 982 | 604 880 | 697 279 | 549 832 | 721 136 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 384 154 | 2 234 324 | 1 925 257 | 1 796 733 | 1 882 670 |
| Rörelseresultat | 255 732 | 446 063 | 243 217 | −59 373 | 201 490 |
| EBITDA | 288 180 | 496 004 | 306 665 | −29 111 | 223 621 |
| Resultat före skatt | 255 708 | 445 747 | 242 500 | −61 727 | 200 621 |
| Årets resultat | 200 982 | 353 898 | 192 399 | −61 727 | 171 304 |
| Personalkostnader | 401 449 | 669 909 | 616 183 | 609 274 | 609 779 |
| Avskrivningar | 32 448 | 49 941 | 63 448 | 30 262 | 22 131 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 1 | 1 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 100 000 | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Olsson Horsetalk And Consulting AB
Översikt
Olsson Horsetalk And Consulting AB (org.nr 559228-4581) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Sigtuna. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 882 670 kr, vilket är 4,8 % mer än året innan (1 796 733 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 171 304 kr (9,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 882 670 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 892 952 kr och det egna kapitalet 721 136 kr (soliditet 80,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.