FP Logistik & Service ABAktiv

559228-0902AktiebolagRegistrerat 2019GÖTENE

Finansiell översikt

193 963 kr−68,4%
Omsättning 2023
−68,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2023
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen20222023

Nyckeltal

2023
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn20222023
Sammanställning av årsredovisningar2022–2023
20222023
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 636 304995 283
Summa anläggningstillgångar100 000353 452
Summa tillgångar1 736 3041 348 735
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder566 682616 928
Långfristiga skulder0−51 000
Summa skulder902 266901 512
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)238 014−28 686
Summa eget kapital834 038447 223
Resultaträkning
Nettoomsättning614 594193 963
Rörelseresultat402 150−28 686
Resultat före skatt300 705−28 686
Årets resultat238 014−28 686
Personalkostnader131 16827 091
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning—0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: FP Logistik & Service AB

Översikt

FP Logistik & Service AB (org.nr 559228-0902) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Götene. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 193 963 kr, vilket är 68,4 % mindre än året innan (614 594 kr). Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 28 686 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 1 348 735 kr och det egna kapitalet 447 223 kr (soliditet 33,2 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag