Moondance ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 959 016 | 10 739 938 | 3 340 714 | 2 209 183 | 2 102 628 | 803 987 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 806 766 | 11 831 628 | 20 728 614 | 17 290 514 | 17 284 743 | 18 799 662 |
| Summa tillgångar | 12 765 782 | 22 571 566 | 24 069 328 | 19 499 697 | 19 387 371 | 19 603 649 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 12 605 | 58 770 | 91 813 | 138 580 | 136 524 | 123 585 |
| Långfristiga skulder | 7 770 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 20 375 | 58 770 | 91 813 | 138 580 | 136 524 | 123 585 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 12 695 407 | 10 067 389 | 1 714 720 | −4 206 398 | 1 989 730 | 229 217 |
| Summa eget kapital | 12 745 407 | 22 512 796 | 23 977 515 | 19 361 117 | 19 250 847 | 19 480 064 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 111 | −1 250 | −1 250 | −1 250 | −1 900 | −480 |
| Resultat före skatt | 12 707 405 | 10 094 957 | 1 778 965 | −4 132 063 | 2 051 919 | 290 613 |
| Årets resultat | 12 695 407 | 10 067 389 | 1 714 720 | −4 206 398 | 1 989 730 | 229 217 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Moondance AB
Översikt
Moondance AB (org.nr 559227-8880) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 229 217 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 19 603 649 kr och det egna kapitalet 19 480 064 kr (soliditet 99,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.