Peter & Marcus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 197 | 43 | −2 | 86 |
| Summa anläggningstillgångar | 500 000 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 500 197 | 43 | −2 | 86 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 45 000 | 60 000 | 75 000 | 45 000 |
| Långfristiga skulder | 420 150 | 421 350 | 421 350 | 423 450 |
| Summa skulder | 465 150 | 481 350 | 496 350 | 468 450 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −16 355 | −516 354 | −15 045 | 27 988 |
| Summa eget kapital | 35 047 | −481 307 | −496 352 | −468 364 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 45 000 |
| Rörelseresultat | −1 355 | −1 354 | 0 | 43 100 |
| Resultat före skatt | −16 355 | −516 354 | −15 045 | 27 988 |
| Årets resultat | −16 355 | −516 354 | −15 045 | 27 988 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Peter & Marcus AB
Översikt
Peter & Marcus AB (org.nr 559227-8625) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Falköping. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 45 000 kr. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 27 988 kr (62,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−468 364 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.