Halén i Gevåg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 507 | 1 188 | 13 | 15 130 | 2 459 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 251 711 | 1 276 711 | 1 276 711 | 1 276 711 | 1 276 711 |
| Summa tillgångar | 1 253 218 | 1 277 899 | 1 276 724 | 1 291 841 | 1 279 170 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 787 720 | 900 518 | 937 110 | 960 247 | 1 012 249 |
| Långfristiga skulder | 412 500 | 323 500 | 285 942 | 276 442 | 210 442 |
| Summa skulder | 1 200 220 | 1 224 018 | 1 223 052 | 1 236 689 | 1 222 691 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 169 | 883 | −209 | 1 480 | 1 327 |
| Summa eget kapital | 52 998 | 53 881 | 53 672 | 55 152 | 56 479 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 25 000 | 18 500 | 16 000 | 12 000 | 4 000 |
| Rörelseresultat | 24 940 | 18 500 | 15 792 | 11 185 | 3 178 |
| Resultat före skatt | 2 729 | 405 | 468 | 1 727 | 1 701 |
| Årets resultat | 2 169 | 883 | −209 | 1 480 | 1 327 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Halén i Gevåg AB
Översikt
Halén i Gevåg AB (org.nr 559227-1737) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Hammarstrand. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 000 kr, vilket är 66,7 % mindre än året innan (12 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 327 kr (33,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 279 170 kr och det egna kapitalet 56 479 kr (soliditet 4,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.