Emilshus Fiskmåsen 14 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 514 607 | 518 039 | 557 407 | 1 293 263 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 018 240 | 15 693 172 | 15 461 405 | 15 134 450 |
| Summa tillgångar | 17 532 847 | 16 211 211 | 16 018 812 | 16 427 713 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 6 477 352 | 4 790 241 | 263 427 | 838 899 |
| Långfristiga skulder | 10 780 000 | 10 780 000 | 15 500 000 | 15 500 000 |
| Summa skulder | 17 257 352 | 15 570 241 | 15 763 427 | 16 338 899 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −76 253 | 365 474 | −385 584 | −466 571 |
| Summa eget kapital | 275 495 | 640 970 | 255 385 | 88 814 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 528 000 | 1 687 000 | 1 794 000 | 1 829 000 |
| Rörelseresultat | 1 099 849 | 1 219 683 | 1 333 840 | 1 360 212 |
| EBITDA | 1 416 375 | 1 544 750 | 1 660 008 | 1 687 166 |
| Resultat före skatt | −52 152 | 532 526 | −330 712 | −449 510 |
| Årets resultat | −76 253 | 365 474 | −385 584 | −466 571 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 316 526 | 325 067 | 326 168 | 326 954 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Emilshus Fiskmåsen 14 AB
Översikt
Emilshus Fiskmåsen 14 AB (org.nr 559226-8253) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vetlanda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 829 000 kr, vilket är 2,0 % mer än året innan (1 794 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 466 571 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 427 713 kr och det egna kapitalet 88 814 kr (soliditet 0,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.