KPH Schakt ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 62 500 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 212 801 | 1 377 304 | 1 232 569 | 1 053 816 | 815 918 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 086 332 | 1 625 665 | 1 748 481 | 3 242 917 | 3 681 456 |
| Summa tillgångar | 3 299 133 | 3 002 969 | 2 981 050 | 4 296 733 | 4 497 374 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 768 110 | 721 438 | 683 613 | 644 339 | 399 654 |
| Långfristiga skulder | 1 322 382 | 833 175 | 374 258 | 1 412 500 | 1 826 625 |
| Summa skulder | 2 841 492 | 2 355 613 | 1 858 871 | 2 857 839 | 3 011 273 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 290 377 | 189 715 | 474 822 | 316 715 | 109 707 |
| Summa eget kapital | 457 641 | 647 356 | 1 122 179 | 1 438 894 | 1 486 101 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 450 000 | 2 562 000 | 3 276 000 | 2 338 000 | 2 402 000 |
| Rörelseresultat | 551 263 | 349 454 | 672 797 | 457 897 | 223 412 |
| EBITDA | 1 011 930 | 810 121 | 1 173 981 | 1 049 286 | 913 932 |
| Resultat före skatt | 365 713 | 239 111 | 599 322 | 400 303 | 140 059 |
| Årets resultat | 290 377 | 189 715 | 474 822 | 316 715 | 109 707 |
| Personalkostnader | 645 247 | 653 806 | 631 585 | 616 047 | 619 729 |
| Avskrivningar | 460 667 | 460 667 | 501 184 | 591 389 | 690 520 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 62 500 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: KPH Schakt AB
Översikt
KPH Schakt AB (org.nr 559226-5952) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Furudal. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 402 000 kr, vilket är 2,7 % mer än året innan (2 338 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 109 707 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 402 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 497 374 kr och det egna kapitalet 1 486 101 kr (soliditet 33,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.