Guterud Lantbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 12 400 392 | 25 412 638 | 22 921 360 | 24 666 724 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 607 625 | 11 249 308 | 12 659 688 | 19 471 574 |
| Summa tillgångar | 18 008 017 | 36 661 946 | 35 581 048 | 44 138 298 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 13 004 021 | 20 814 138 | 16 070 213 | 5 830 066 |
| Långfristiga skulder | 333 334 | 66 670 | 0 | 12 327 154 |
| Summa skulder | 15 381 855 | 28 795 143 | 24 085 117 | 28 915 479 |
| Aktiekapital | 60 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 566 162 | 5 740 641 | 3 629 128 | 3 726 888 |
| Summa eget kapital | 2 626 162 | 7 866 803 | 11 495 931 | 15 222 819 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 21 589 000 | 33 037 000 | 32 654 000 | 35 755 000 |
| Rörelseresultat | 5 286 619 | 12 811 579 | 4 437 006 | 7 260 708 |
| EBITDA | 6 173 597 | 13 806 793 | 5 927 117 | 9 048 697 |
| Resultat före skatt | 3 233 060 | 7 069 422 | 4 549 600 | 4 686 221 |
| Årets resultat | 2 566 162 | 5 740 641 | 3 629 128 | 3 726 888 |
| Personalkostnader | 3 504 297 | 4 120 947 | 4 782 195 | 5 325 707 |
| Avskrivningar | 886 978 | 995 214 | 1 490 111 | 1 787 989 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 8 | 9 | 12 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Guterud Lantbruk AB
Översikt
Guterud Lantbruk AB (org.nr 559226-5481) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Långserud. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 35 755 000 kr, vilket är 9,5 % mer än året innan (32 654 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 3 726 888 kr (10,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 12. Nettoomsättningen per anställd var 2 979 583 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 44 138 298 kr och det egna kapitalet 15 222 819 kr (soliditet 34,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 8 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.