Latera Racing ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 931 000 | 3 214 000 | 5 020 000 | 5 989 723 | 6 318 243 |
| Årets resultat | −278 942 | −750 115 | −1 497 633 | −748 007 | −3 500 425 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 469 141 | 3 396 724 | 6 109 380 | 5 545 864 | 2 638 933 |
| Summa skulder | 153 142 | 330 840 | 1 041 129 | 525 620 | 1 119 115 |
| Summa eget kapital | 2 315 999 | 3 065 884 | 5 068 251 | 5 020 244 | 1 519 818 |
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Latera Racing AB
Översikt
Latera Racing AB (org.nr 559225-8049) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Ramdala.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 318 243 kr, vilket är 5,5 % mer än året innan (5 989 723 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 108 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 500 425 kr. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 6 318 243 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 638 933 kr och det egna kapitalet 1 519 818 kr (soliditet 57,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.