Candoctors ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 344 148 | 861 594 | 1 321 242 | 873 267 | 1 779 963 | 2 450 624 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 206 000 | 87 500 | 377 930 | 264 551 | 185 186 |
| Summa tillgångar | 344 148 | 1 067 594 | 1 408 742 | 1 251 197 | 2 044 514 | 2 635 810 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 111 405 | 319 976 | 407 761 | 150 877 | 305 031 | 462 744 |
| Långfristiga skulder | — | 200 000 | 200 000 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 164 405 | 622 976 | 710 761 | 253 877 | 408 031 | 512 744 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 129 743 | 264 875 | 253 363 | 299 339 | 639 164 | 486 582 |
| Summa eget kapital | 179 743 | 444 618 | 697 981 | 997 320 | 1 636 483 | 2 123 066 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 717 000 | 1 428 000 | 1 530 000 | 1 685 000 | 2 627 000 | 2 830 000 |
| Rörelseresultat | 219 655 | 387 058 | 311 780 | 368 397 | 796 683 | 582 721 |
| EBITDA | — | — | 349 280 | 530 367 | 910 062 | 662 086 |
| Resultat före skatt | 166 655 | 337 038 | 320 139 | 376 798 | 804 906 | 612 429 |
| Årets resultat | 129 743 | 264 875 | 253 363 | 299 339 | 639 164 | 486 582 |
| Personalkostnader | 17 418 | 581 844 | 728 652 | 737 314 | 753 737 | 1 054 480 |
| Avskrivningar | — | — | 37 500 | 161 970 | 113 379 | 79 365 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Candoctors AB
Översikt
Candoctors AB (org.nr 559224-8271) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Klagshamn. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 830 000 kr, vilket är 7,7 % mer än året innan (2 627 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 486 582 kr (17,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 627 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 635 810 kr och det egna kapitalet 2 123 066 kr (soliditet 80,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.