Byggfav Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 100 291 | 290 125 | 331 336 | 124 079 | 748 970 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 20 190 |
| Summa tillgångar | 100 291 | 290 125 | 331 336 | 124 079 | 769 160 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 72 828 | 121 196 | 124 540 | 59 873 | 559 199 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 141 818 |
| Summa skulder | 72 828 | 121 196 | 124 540 | 59 873 | 701 017 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −123 525 | 141 466 | 37 866 | −142 590 | 3 938 |
| Summa eget kapital | 27 463 | 168 929 | 206 796 | 64 206 | 68 143 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 266 000 | 2 117 000 | 1 552 000 | 2 124 000 | 2 330 000 |
| Rörelseresultat | −166 551 | 153 173 | 51 112 | −142 475 | 32 902 |
| EBITDA | — | — | — | — | 33 244 |
| Resultat före skatt | −123 525 | 152 590 | 50 817 | −142 590 | 3 938 |
| Årets resultat | −123 525 | 141 466 | 37 866 | −142 590 | 3 938 |
| Personalkostnader | 227 199 | 665 065 | 543 296 | 653 368 | 829 971 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 342 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Byggfav Sverige AB
Översikt
Byggfav Sverige AB (org.nr 559224-7307) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hallstahammar. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 330 000 kr, vilket är 9,7 % mer än året innan (2 124 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 938 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 330 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 769 160 kr och det egna kapitalet 68 143 kr (soliditet 8,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.