C1 Certification ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 881 873 | 9 014 492 | 14 340 990 | 17 468 276 | 23 026 002 |
| Årets resultat | 241 409 | 738 669 | 1 989 912 | 2 149 942 | 2 551 674 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 364 195 | 2 672 748 | 5 027 415 | 6 220 223 | 10 443 396 |
| Summa skulder | 1 033 091 | 1 702 976 | 2 567 731 | 2 610 597 | 4 782 095 |
| Summa eget kapital | 331 104 | 969 772 | 2 459 684 | 3 609 626 | 5 661 301 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | 100 000 | 500 000 | 1 000 000 | 500 000 | 1 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: C1 Certification AB
Översikt
C1 Certification AB (org.nr 559224-7216) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: teknisk provning och analys (SNI 71200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 23 026 002 kr, vilket är 31,8 % mer än året innan (17 468 276 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 54,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 551 674 kr (11,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 5 756 501 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 443 396 kr och det egna kapitalet 5 661 301 kr (soliditet 54,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.