Lunda Vannala Lantbruk ABAktiv

559224-5392AktiebolagRegistrerat 2019VINGÅKER

Finansiell översikt

8 152 000 kr+18,5%
Omsättning 2025
+12,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Historik
2025300 000 kr
2023300 000 kr
2022300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning5 014 0006 441 0006 881 0006 879 0008 152 000
Årets resultat503 6541 084 692262 698236 508853 419
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar11 113 04313 785 36713 652 45615 828 36315 900 236
Summa skulder10 149 57812 087 21011 991 60214 231 00113 449 455
Summa eget kapital963 4651 698 1571 660 8541 597 3622 450 781
Anställda33333
Föreslagen utdelning—300 000300 000—300 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Lunda Vannala Lantbruk AB

Översikt

Lunda Vannala Lantbruk AB (org.nr 559224-5392) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Vingåker. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 152 000 kr, vilket är 18,5 % mer än året innan (6 879 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 853 419 kr (10,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 717 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 15 900 236 kr och det egna kapitalet 2 450 781 kr (soliditet 15,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.