JL Golv & Kakel ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 611 823 | 807 769 | 811 504 | 1 114 713 | 1 166 560 | 370 433 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 31 491 |
| Summa tillgångar | 611 823 | 807 769 | 811 504 | 1 114 713 | 1 166 560 | 401 924 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 330 940 | 598 408 | 561 392 | 1 078 818 | 1 005 076 | 225 152 |
| Långfristiga skulder | 66 668 | 110 834 | 24 931 | 0 | — | 264 945 |
| Summa skulder | 461 451 | 709 242 | 612 739 | 1 078 818 | 1 005 076 | 490 097 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 100 372 | −51 845 | 100 238 | −162 870 | 125 589 | −249 657 |
| Summa eget kapital | 150 372 | 98 527 | 198 765 | 35 895 | 161 484 | −88 173 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 367 000 | 2 520 000 | 2 807 000 | 4 017 000 | 5 010 000 | 2 125 000 |
| Rörelseresultat | 167 891 | −90 506 | 153 863 | −184 288 | 141 019 | −185 337 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | −177 465 |
| Resultat före skatt | 131 609 | −51 845 | 116 563 | −162 870 | 126 606 | −249 657 |
| Årets resultat | 100 372 | −51 845 | 100 238 | −162 870 | 125 589 | −249 657 |
| Personalkostnader | 1 095 298 | 1 125 118 | 1 209 427 | 2 143 337 | 1 765 169 | 1 033 913 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 7 872 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JL Golv & Kakel AB
Översikt
JL Golv & Kakel AB (org.nr 559224-3447) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Ludvika. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 125 000 kr, vilket är 57,6 % mindre än året innan (5 010 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 249 657 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 125 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−88 173 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.