DeMayran ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 145 566 | 259 720 | 593 446 | 502 697 | 432 530 | 364 793 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 145 566 | 259 720 | 593 446 | 502 697 | 432 530 | 364 793 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 186 190 | 146 595 | 141 332 | 249 414 | 226 363 | 192 061 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 94 079 | 0 | — |
| Summa skulder | 186 190 | 146 595 | 242 332 | 343 493 | 226 363 | 192 061 |
| Aktiekapital | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −91 624 | 153 749 | 237 989 | −191 910 | 46 962 | −33 435 |
| Summa eget kapital | −40 624 | 113 125 | 351 114 | 159 204 | 206 167 | 172 732 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 198 000 | 555 000 | 666 000 | 451 000 | 373 000 | 700 000 |
| Rörelseresultat | −91 624 | 170 759 | 401 622 | −278 095 | 104 053 | −14 822 |
| Resultat före skatt | −91 624 | 170 759 | 300 596 | −191 910 | 46 962 | −33 435 |
| Årets resultat | −91 624 | 153 749 | 237 989 | −191 910 | 46 962 | −33 435 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: DeMayran AB
Översikt
DeMayran AB (org.nr 559223-8926) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater (SNI 46431).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 700 000 kr, vilket är 87,7 % mer än året innan (373 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 28,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 33 435 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 364 793 kr och det egna kapitalet 172 732 kr (soliditet 47,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.