Greentech Fire & Security Stockholm ABAktiv

559223-6540AktiebolagRegistrerat 2019FARSTA

Finansiell översikt

4 869 510 kr+18,1%
Omsättning 2025/26
+6,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2025/26
02 mn4 mn6 mn8 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning3 771 0404 394 5017 579 3084 124 8984 869 510
Årets resultat−28 59123 463482 779207 837267 827
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 435 4241 339 8152 822 5342 195 2922 031 719
Summa skulder803 244684 1721 684 112999 032777 632
Summa eget kapital632 180655 6431 138 4221 196 2601 254 087
Anställda54444
Föreslagen utdelning—0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Greentech Fire & Security Stockholm AB

Översikt

Greentech Fire & Security Stockholm AB (org.nr 559223-6540) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 869 510 kr, vilket är 18,1 % mer än året innan (4 124 898 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 267 827 kr (5,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 217 378 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 031 719 kr och det egna kapitalet 1 254 087 kr (soliditet 61,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.