Dala Logi Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 93 850 | 758 473 | 878 150 | 1 272 156 | 4 323 917 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 948 136 | 1 812 422 | 3 201 910 | 6 142 731 | 4 912 195 |
| Summa tillgångar | 2 041 986 | 2 570 895 | 4 080 060 | 7 414 887 | 9 236 112 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 794 208 | 271 592 | 631 785 | 709 437 | 2 387 629 |
| Långfristiga skulder | 1 201 800 | 1 852 631 | 2 918 033 | 4 771 446 | 2 469 277 |
| Summa skulder | 1 996 008 | 2 241 223 | 3 724 118 | 6 107 183 | 5 973 594 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −59 022 | 283 694 | 26 270 | 951 762 | 2 409 814 |
| Summa eget kapital | 45 978 | 329 672 | 355 942 | 1 307 704 | 3 262 518 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 272 000 | 1 506 000 | 2 209 000 | 8 980 000 | 13 598 661 |
| Rörelseresultat | −26 604 | 530 123 | 214 963 | 2 071 406 | 3 694 794 |
| EBITDA | 60 745 | 597 430 | 289 756 | 2 291 730 | 3 865 011 |
| Resultat före skatt | −59 022 | 359 574 | 42 358 | 1 211 579 | 3 039 467 |
| Årets resultat | −59 022 | 283 694 | 26 270 | 951 762 | 2 409 814 |
| Personalkostnader | 16 876 | 0 | — | 538 195 | 1 631 171 |
| Avskrivningar | 87 349 | 67 307 | 74 793 | 220 324 | 170 217 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 400 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dala Logi Invest AB
Översikt
Dala Logi Invest AB (org.nr 559222-5303) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Säter. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 598 661 kr, vilket är 51,4 % mer än året innan (8 980 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 166 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 409 814 kr (17,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 6 799 331 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 236 112 kr och det egna kapitalet 3 262 518 kr (soliditet 35,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.