Mavestor Fastigheter ABAktiv

559222-3910AktiebolagRegistrerat 2019VINGÅKER

Finansiell översikt

2 536 000 kr−0,2%
Omsättning 2025
01 mn2 mn3 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar50 0002 288 719818 472581 598325 155
Summa anläggningstillgångar04 659 7665 510 5626 522 6436 242 633
Summa tillgångar50 0006 948 4856 329 0347 104 2416 567 788
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder01 159 5512 196 4782 595 6352 181 919
Långfristiga skulder05 716 2504 059 5794 094 5753 969 571
Summa skulder06 875 8016 256 0576 690 2106 151 490
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)022 684293341 0542 267
Summa eget kapital50 00072 68472 977414 031416 298
Resultaträkning
Nettoomsättning01 024 0002 239 0002 542 0002 536 000
Rörelseresultat0463 681442 814711 844917 690
EBITDA0523 905641 285970 6701 197 700
Resultat före skatt028 567478432 3163 523
Årets resultat022 684293341 0542 267
Personalkostnader—————
Avskrivningar060 224198 471258 826280 010
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Mavestor Fastigheter AB

Översikt

Mavestor Fastigheter AB (org.nr 559222-3910) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Vingåker. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 536 000 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 267 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 567 788 kr och det egna kapitalet 416 298 kr (soliditet 6,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag