Genc Villan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 10 843 | 141 313 | 800 189 | 105 601 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 126 673 | 6 961 202 | 6 984 878 | 6 889 569 |
| Summa tillgångar | 7 137 516 | 7 102 515 | 7 785 067 | 6 995 170 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 348 524 | 357 811 | 512 887 | 175 000 |
| Långfristiga skulder | 6 710 376 | 6 660 634 | 7 129 897 | 6 676 312 |
| Summa skulder | 7 058 900 | 7 018 445 | 7 642 784 | 6 851 312 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 728 | 5 454 | 58 213 | 1 575 |
| Summa eget kapital | 78 616 | 84 070 | 142 283 | 143 858 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 868 880 | 705 099 | 840 090 | 1 057 560 |
| Rörelseresultat | 562 158 | 401 182 | 357 762 | 431 282 |
| EBITDA | 803 740 | 566 653 | 453 071 | 526 591 |
| Resultat före skatt | 13 506 | 6 836 | 33 639 | 1 947 |
| Årets resultat | 10 728 | 5 454 | 58 213 | 1 575 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 241 582 | 165 471 | 95 309 | 95 309 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Genc Villan AB
Översikt
Genc Villan AB (org.nr 559222-0486) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Norsborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 057 560 kr, vilket är 25,9 % mer än året innan (840 090 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 575 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 995 170 kr och det egna kapitalet 143 858 kr (soliditet 2,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.