RH Gård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 156 034 | 213 693 | 195 101 | 269 398 | 236 571 | 149 047 |
| Summa anläggningstillgångar | 381 096 | 696 251 | 714 519 | 606 582 | 578 645 | 580 708 |
| Summa tillgångar | 537 130 | 909 944 | 909 620 | 875 980 | 815 216 | 729 755 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 8 714 | 15 640 | 36 618 | 32 460 | 57 095 | 41 288 |
| Långfristiga skulder | 499 411 | 866 425 | 799 186 | 690 462 | 599 449 | 399 326 |
| Summa skulder | 508 125 | 882 065 | 835 804 | 722 922 | 656 544 | 440 614 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −80 995 | −61 126 | 45 937 | 79 242 | 5 615 | 130 468 |
| Summa eget kapital | 29 005 | 27 879 | 73 816 | 153 058 | 158 672 | 289 141 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 269 000 | 647 000 | 677 000 | 747 000 | 743 000 | 831 000 |
| Rörelseresultat | −78 829 | −57 159 | 48 492 | 75 854 | 3 187 | 166 292 |
| EBITDA | −70 168 | −17 106 | 77 962 | 103 791 | 31 124 | 194 229 |
| Resultat före skatt | −80 995 | −61 126 | 45 937 | 79 242 | 6 202 | 166 864 |
| Årets resultat | −80 995 | −61 126 | 45 937 | 79 242 | 5 615 | 130 468 |
| Personalkostnader | 9 689 | 9 027 | 8 827 | 139 827 | 159 795 | 123 641 |
| Avskrivningar | 8 661 | 40 053 | 29 470 | 27 937 | 27 937 | 27 937 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RH Gård AB
Översikt
RH Gård AB (org.nr 559221-2293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Sigtuna. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 831 000 kr, vilket är 11,8 % mer än året innan (743 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 130 468 kr (15,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2020. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 729 755 kr och det egna kapitalet 289 141 kr (soliditet 39,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.