Örnenvillan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 979 834 | 909 221 | 1 301 541 | 947 851 | 956 677 | 802 719 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 983 131 | 23 563 321 | 23 050 200 | 22 335 645 | 21 636 953 | 20 918 433 |
| Summa tillgångar | 21 962 965 | 24 472 542 | 24 351 741 | 23 283 496 | 22 593 630 | 21 721 152 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 383 224 | 1 523 382 | 1 613 808 | 1 206 697 | 1 347 172 | 980 719 |
| Långfristiga skulder | 20 537 416 | 22 900 265 | 22 651 661 | 21 998 774 | 21 162 321 | 20 593 028 |
| Summa skulder | 21 920 640 | 24 423 647 | 24 265 469 | 23 205 471 | 22 509 493 | 21 573 747 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 675 | 6 570 | 37 377 | −8 247 | 6 112 | 63 268 |
| Summa eget kapital | 42 325 | 48 895 | 86 272 | 78 025 | 84 137 | 147 405 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | −3 | 817 174 | 1 506 371 | 1 482 298 | 1 494 513 | 1 715 577 |
| Rörelseresultat | −258 313 | −150 613 | 218 032 | 187 904 | 212 509 | 412 333 |
| EBITDA | — | 403 965 | 932 587 | 902 459 | 931 029 | 1 130 852 |
| Resultat före skatt | −7 675 | 6 772 | 47 907 | −8 247 | 7 360 | 8 464 |
| Årets resultat | −7 675 | 6 570 | 37 377 | −8 247 | 6 112 | 63 268 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 554 578 | 714 555 | 714 555 | 718 520 | 718 519 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Örnenvillan AB
Översikt
Örnenvillan AB (org.nr 559221-1097) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Enskededalen.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 715 577 kr, vilket är 14,8 % mer än året innan (1 494 513 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 63 268 kr (3,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 21 721 152 kr och det egna kapitalet 147 405 kr (soliditet 0,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.