Zaras Färg & Duk ABAktiv

559221-0768AktiebolagRegistrerat 2019BÅSTAD

Finansiell översikt

634 781 kr+17,8%
Omsättning 2021
+17,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2021
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen20202021

Nyckeltal

2021
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen20202021
Sammanställning av årsredovisningar2020–2021
20202021
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar300 883342 583
Summa anläggningstillgångar——
Summa tillgångar300 883342 583
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder75 578116 819
Långfristiga skulder——
Summa skulder75 578116 819
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)15 85234 834
Summa eget kapital225 305225 764
Resultaträkning
Nettoomsättning538 714634 781
Rörelseresultat20 32444 003
Resultat före skatt20 20443 984
Årets resultat15 85234 834
Personalkostnader2 45444 634
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Zaras Färg & Duk AB

Översikt

Zaras Färg & Duk AB (org.nr 559221-0768) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: detaljhandel med konst samt galleriverksamhet (SNI 47692).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var 634 781 kr, vilket är 17,8 % mer än året innan (538 714 kr). Årets resultat 2021 var en vinst på 34 834 kr (5,5 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2021 var balansomslutningen 342 583 kr och det egna kapitalet 225 764 kr (soliditet 65,9 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2021.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.