Thenor-Ström Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 896 479 | 1 484 152 | 1 740 703 | 1 656 198 | 1 824 227 | 2 571 105 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 55 000 |
| Summa tillgångar | 896 479 | 1 484 152 | 1 740 703 | 1 656 198 | 1 824 227 | 2 626 105 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 207 538 | 385 494 | 273 371 | 141 159 | 178 232 | 265 807 |
| Långfristiga skulder | 13 870 | 33 973 | 7 765 | 674 | 19 835 | 19 835 |
| Summa skulder | 411 859 | 794 163 | 847 495 | 802 120 | 972 924 | 1 239 566 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 434 620 | 430 869 | 453 220 | 210 870 | 247 226 | 785 236 |
| Summa eget kapital | 484 620 | 689 989 | 893 208 | 854 078 | 851 303 | 1 386 539 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 385 999 | 1 499 996 | 1 549 997 | 1 200 000 | 1 350 000 | 1 507 000 |
| Rörelseresultat | 754 731 | 729 518 | 764 720 | 364 609 | 431 495 | 604 385 |
| Resultat före skatt | 556 888 | 544 731 | 571 667 | 268 916 | 318 030 | 895 899 |
| Årets resultat | 434 620 | 430 869 | 453 220 | 210 870 | 247 226 | 785 236 |
| Personalkostnader | 567 147 | 687 324 | 678 316 | 694 020 | 690 240 | 821 096 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Thenor-Ström Consulting AB
Översikt
Thenor-Ström Consulting AB (org.nr 559221-0347) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: mediebyråverksamhet och annonsförsäljning (SNI 73120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 507 000 kr, vilket är 11,6 % mer än året innan (1 350 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 785 236 kr (52,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 507 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 626 105 kr och det egna kapitalet 1 386 539 kr (soliditet 52,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.