Fyrvägskorset Gustavsberg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 832 943 | 1 532 805 | 1 248 593 | 1 463 510 |
| Summa anläggningstillgångar | 30 263 094 | 29 805 392 | 29 347 690 | 28 889 988 |
| Summa tillgångar | 33 096 037 | 31 338 197 | 30 596 283 | 30 353 498 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 14 074 744 | 11 904 173 | 10 238 872 | 7 349 224 |
| Långfristiga skulder | 14 760 000 | 13 950 000 | 13 496 400 | 14 152 500 |
| Summa skulder | 30 079 695 | 27 212 441 | 25 206 856 | 23 086 625 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 542 591 | 1 109 414 | 1 263 671 | 1 877 446 |
| Summa eget kapital | 3 016 342 | 4 125 756 | 5 389 427 | 7 266 873 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 933 000 | 3 240 000 | 3 450 287 | 3 584 167 |
| Rörelseresultat | 1 447 774 | 2 362 636 | 2 428 090 | 2 906 035 |
| EBITDA | 1 905 476 | 2 820 338 | 2 885 792 | 3 363 737 |
| Resultat före skatt | 684 815 | 1 445 969 | 1 598 762 | 2 370 023 |
| Årets resultat | 542 591 | 1 109 414 | 1 263 671 | 1 877 446 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 457 702 | 457 702 | 457 702 | 457 702 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fyrvägskorset Gustavsberg AB
Översikt
Fyrvägskorset Gustavsberg AB (org.nr 559220-7293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 584 167 kr, vilket är 3,9 % mer än året innan (3 450 287 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 877 446 kr (52,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 30 353 498 kr och det egna kapitalet 7 266 873 kr (soliditet 23,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.