Br Thoresson Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 538 099 | 56 618 | 397 185 | 134 194 | 114 839 | 130 035 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 300 337 | 1 271 981 | 2 337 417 | 2 453 281 | 2 380 884 | 2 294 750 |
| Summa tillgångar | 1 838 000 | 1 329 000 | 2 735 000 | 2 587 000 | 2 495 723 | 2 425 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 572 226 | 94 032 | 390 594 | 237 506 | 238 004 | 244 529 |
| Långfristiga skulder | 1 131 934 | 1 083 418 | 2 119 274 | 2 040 078 | 1 860 882 | 1 674 817 |
| Summa skulder | 1 703 724 | 1 177 851 | 2 510 266 | 2 277 108 | 2 098 886 | 1 919 561 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 84 276 | 16 873 | 73 585 | 85 158 | 86 945 | 108 602 |
| Summa eget kapital | 134 276 | 151 149 | 224 734 | 309 892 | 396 837 | 505 439 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 250 000 | 150 000 | 255 000 | 360 000 | 360 000 | 360 000 |
| Rörelseresultat | 127 276 | 51 711 | 147 098 | 216 422 | 217 526 | 209 614 |
| EBITDA | 159 581 | 80 067 | 175 953 | 291 490 | 296 792 | 288 879 |
| Resultat före skatt | 107 218 | 21 250 | 92 670 | 107 212 | 109 477 | 136 768 |
| Årets resultat | 84 276 | 16 873 | 73 585 | 85 158 | 86 945 | 108 602 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 32 305 | 28 356 | 28 855 | 75 068 | 79 266 | 79 265 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Br Thoresson Fastighet AB
Översikt
Br Thoresson Fastighet AB (org.nr 559220-1205) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hallstavik. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 360 000 kr, i nivå med året innan. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 108 602 kr (30,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 425 000 kr och det egna kapitalet 505 439 kr (soliditet 20,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.