Solhaga Construction ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 383 721 | 301 187 | 548 417 | 286 844 | 746 554 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 639 381 | 5 622 656 | 5 582 015 | 1 486 885 | 1 446 244 |
| Summa tillgångar | 6 023 102 | 5 923 843 | 6 130 432 | 1 773 729 | 2 192 798 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 287 473 | 331 981 | 2 374 375 | 317 210 | 267 966 |
| Långfristiga skulder | 5 600 000 | 5 400 000 | 3 200 000 | — | — |
| Summa skulder | 5 887 473 | 5 731 981 | 5 574 375 | 317 210 | 267 966 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 85 629 | 56 233 | 364 195 | 900 462 | 468 313 |
| Summa eget kapital | 135 629 | 191 862 | 556 057 | 1 456 519 | 1 924 832 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 390 840 | 395 340 | 813 096 | 813 096 | 813 096 |
| Rörelseresultat | 236 157 | 187 593 | 580 630 | 573 389 | 586 846 |
| EBITDA | 275 823 | 228 152 | 621 271 | 614 030 | 627 487 |
| Resultat före skatt | 109 460 | 70 819 | 458 681 | 1 133 806 | 589 202 |
| Årets resultat | 85 629 | 56 233 | 364 195 | 900 462 | 468 313 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 39 666 | 40 559 | 40 641 | 40 641 | 40 641 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Solhaga Construction AB
Översikt
Solhaga Construction AB (org.nr 559220-1056) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Kristianstad. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 813 096 kr, i nivå med året innan. Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 468 313 kr (57,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 192 798 kr och det egna kapitalet 1 924 832 kr (soliditet 87,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.