Balder Mörtlösa ABAktiv

559220-0462AktiebolagRegistrerat 2019GÖTEBORG

Finansiell översikt

44 018 000 kr+21,1%
Omsättning 2025
020 mn40 mn60 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 mn400 mn600 mn2019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 3 174 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning07 560 00024 201 00036 341 00044 018 000
Årets resultat−2 215 000−5 786 000−2 888 0001 734 0008 844 000
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar272 006 000451 523 000563 075 000569 252 000557 218 000
Summa skulder271 950 000451 403 000563 024 000567 467 000546 589 000
Summa eget kapital56 000120 00051 0001 785 00010 629 000
Anställda—————
Föreslagen utdelning————3 174 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Balder Mörtlösa AB

Översikt

Balder Mörtlösa AB (org.nr 559220-0462) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 44 018 000 kr, vilket är 21,1 % mer än året innan (36 341 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 8 844 000 kr (20,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 557 218 000 kr och det egna kapitalet 10 629 000 kr (soliditet 1,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 3 174 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.