MedDesign i Onsala ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 278 545 | 253 512 | 235 095 | 176 243 | 207 007 | 208 318 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 278 545 | 253 512 | 235 095 | 176 243 | 207 007 | 208 318 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 112 633 | 67 375 | 26 102 | 18 210 | 24 797 | 17 103 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 112 633 | 67 375 | 26 102 | 18 210 | 24 797 | 17 103 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 115 912 | 20 225 | 22 856 | −50 960 | 24 177 | 9 006 |
| Summa eget kapital | 165 912 | 186 137 | 208 993 | 158 033 | 182 210 | 191 215 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 227 000 | 158 000 | 146 000 | 36 000 | 82 000 | 97 000 |
| Rörelseresultat | 147 877 | 25 731 | 29 456 | −51 212 | 22 860 | 7 702 |
| Resultat före skatt | 147 877 | 25 731 | 28 922 | −50 960 | 24 177 | 9 006 |
| Årets resultat | 115 912 | 20 225 | 22 856 | −50 960 | 24 177 | 9 006 |
| Personalkostnader | 13 848 | 10 000 | 19 907 | 10 000 | 10 000 | 19 200 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MedDesign i Onsala AB
Översikt
MedDesign i Onsala AB (org.nr 559219-9953) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Onsala. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 97 000 kr, vilket är 18,3 % mer än året innan (82 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 9 006 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 208 318 kr och det egna kapitalet 191 215 kr (soliditet 91,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.