Caelia Estetik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 125 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 727 923 | 2 807 244 | 2 576 056 | 2 796 449 | 2 565 101 |
| Årets resultat | 385 861 | 372 947 | 289 620 | 344 662 | 252 114 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 243 981 | 1 238 372 | 1 032 608 | 1 094 247 | 1 374 440 |
| Summa skulder | 533 201 | 554 645 | 309 261 | 326 238 | 354 317 |
| Summa eget kapital | 710 780 | 683 727 | 723 347 | 768 009 | 1 020 123 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 400 000 | 250 000 | 300 000 | — | 125 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Caelia Estetik AB
Översikt
Caelia Estetik AB (org.nr 559219-8476) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Åkers Styckebruk. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 565 101 kr, vilket är 8,3 % mindre än året innan (2 796 449 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 252 114 kr (9,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 565 101 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 374 440 kr och det egna kapitalet 1 020 123 kr (soliditet 74,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 125 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.