Krusjö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 63 809 | 214 885 | 6 296 | 90 227 | 242 797 | 133 785 |
| Summa anläggningstillgångar | 519 449 | 324 130 | 179 984 | 184 697 | 139 058 | 990 886 |
| Summa tillgångar | 583 258 | 539 015 | 186 280 | 274 924 | 381 855 | 1 124 671 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 131 085 | 142 394 | 60 813 | 52 265 | 42 883 | 204 066 |
| Långfristiga skulder | 427 173 | 370 809 | 99 476 | 173 830 | 261 679 | 856 738 |
| Summa skulder | 558 258 | 513 203 | 160 289 | 226 095 | 304 562 | 1 060 804 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −385 237 | −226 188 | −269 821 | 22 838 | 28 464 | −313 427 |
| Summa eget kapital | 25 000 | 25 812 | 25 991 | 48 829 | 77 293 | 63 867 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 91 695 | 79 207 | 106 935 | 719 630 | 490 668 | 987 726 |
| Rörelseresultat | −372 924 | −213 750 | −264 464 | 31 635 | 31 794 | −278 528 |
| EBITDA | −253 679 | −96 431 | −183 851 | 123 622 | 102 633 | −70 356 |
| Resultat före skatt | −385 237 | −226 188 | −269 821 | 22 838 | 28 464 | −313 427 |
| Årets resultat | −385 237 | −226 188 | −269 821 | 22 838 | 28 464 | −313 427 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 1 693 |
| Avskrivningar | 119 245 | 117 319 | 80 613 | 91 987 | 70 839 | 208 172 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Krusjö AB
Översikt
Krusjö AB (org.nr 559219-7841) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Gamleby. Bransch enligt SCB: odling av övriga ett- och tvååriga växter (SNI 01199).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 987 726 kr, vilket är 101 % mer än året innan (490 668 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 60,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 313 427 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 124 671 kr och det egna kapitalet 63 867 kr (soliditet 5,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.