TOP Stängsel ABAktiv

559219-0846AktiebolagRegistrerat 2019ROSERSBERG

Finansiell översikt

31 337 000 kr−12,5%
Omsättning 2025
+18,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
010 mn20 mn30 mn40 mn20202021202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn20202021202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20202021202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar6 898 3007 889 95111 196 60711 096 9759 936 766
Summa anläggningstillgångar434 895352 241212 9354 876 9014 647 761
Summa tillgångar7 333 1958 242 19211 409 54215 973 87614 584 527
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder6 298 0256 550 3116 212 7976 167 7135 038 854
Långfristiga skulder984 684171 9460672 526421 718
Summa skulder7 282 7097 142 2577 352 7989 080 2398 300 572
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−49 5141 049 4491 708 8082 836 8931 390 318
Summa eget kapital50 4861 099 9354 056 7446 893 6376 283 955
Resultaträkning
Nettoomsättning15 768 00025 876 00030 512 00035 795 00031 337 000
Rörelseresultat−17 4401 755 0732 878 7144 669 5022 396 922
EBITDA23 9291 849 7262 973 3674 812 7422 626 062
Resultat före skatt−49 5141 309 8362 160 1413 594 9501 779 632
Årets resultat−49 5141 049 4491 708 8082 836 8931 390 318
Personalkostnader3 565 9174 551 1936 089 8026 296 8086 279 432
Avskrivningar41 36994 65394 653143 240229 140
Övriga nyckeltal
Anställda45556
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: TOP Stängsel AB

Översikt

TOP Stängsel AB (org.nr 559219-0846) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Rosersberg. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 31 337 000 kr, vilket är 12,5 % mindre än året innan (35 795 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 390 318 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 5 222 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 584 527 kr och det egna kapitalet 6 283 955 kr (soliditet 43,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 10 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag