Juno Gruppen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 288 860 | 245 410 | 308 491 | 726 935 | 792 457 | 2 056 503 |
| Summa anläggningstillgångar | 414 570 | 439 770 | 190 715 | 116 915 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 703 430 | 685 180 | 499 206 | 843 850 | 792 457 | 2 056 503 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 612 878 | 517 778 | 204 082 | 473 055 | 448 369 | 1 255 773 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 624 726 | 554 626 | 279 430 | 573 403 | 511 869 | 1 454 273 |
| Aktiekapital | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 27 704 | 51 850 | 89 222 | 50 671 | 10 142 | 321 642 |
| Summa eget kapital | 78 704 | 130 554 | 219 776 | 270 447 | 280 588 | 602 230 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 564 952 | 790 000 | 953 000 | 2 667 000 | 1 761 000 | 5 769 000 |
| Rörelseresultat | 467 583 | 98 151 | 151 935 | 92 128 | 67 965 | 546 363 |
| EBITDA | 477 383 | 107 951 | 161 735 | 101 928 | 77 765 | 546 363 |
| Resultat före skatt | 35 547 | 67 411 | 113 233 | 66 436 | 33 139 | 407 214 |
| Årets resultat | 27 704 | 51 850 | 89 222 | 50 671 | 10 142 | 321 642 |
| Personalkostnader | — | — | 260 363 | 947 632 | 410 948 | 1 232 137 |
| Avskrivningar | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 9 800 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | — | 1 | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Juno Gruppen AB
Översikt
Juno Gruppen AB (org.nr 559218-8329) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 769 000 kr, vilket är 228 % mer än året innan (1 761 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 321 642 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 884 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 056 503 kr och det egna kapitalet 602 230 kr (soliditet 29,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.