Två Backar Läsk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 603 572 | 937 488 | 912 835 | 1 215 880 | 1 084 276 | 1 096 438 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 74 667 | 57 334 | 40 000 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 603 572 | 1 012 155 | 970 169 | 1 255 880 | 1 084 276 | 1 096 438 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 154 745 | 120 224 | 58 233 | 221 033 | 202 696 | 166 020 |
| Långfristiga skulder | 200 000 | 530 000 | 580 000 | 430 000 | 168 500 | 68 500 |
| Summa skulder | 314 745 | 650 224 | 638 233 | 651 033 | 371 196 | 234 520 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 238 827 | 73 104 | −29 995 | 272 910 | 108 233 | 148 838 |
| Summa eget kapital | 288 827 | 361 931 | 331 936 | 604 847 | 713 080 | 861 918 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 384 000 | 176 908 | 336 923 | 419 076 | 204 612 | 252 811 |
| Rörelseresultat | 309 850 | 105 323 | −12 564 | 358 793 | 146 528 | 191 720 |
| EBITDA | — | 122 656 | 4 769 | 376 127 | 146 528 | — |
| Resultat före skatt | 303 850 | 92 311 | −29 995 | 341 011 | 138 115 | 190 200 |
| Årets resultat | 238 827 | 73 104 | −29 995 | 272 910 | 108 233 | 148 838 |
| Personalkostnader | 34 366 | 7 308 | 4 920 | 1 377 | 5 108 | 10 936 |
| Avskrivningar | — | 17 333 | 17 333 | 17 334 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Två Backar Läsk AB
Översikt
Två Backar Läsk AB (org.nr 559218-5697) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 252 811 kr, vilket är 23,6 % mer än året innan (204 612 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 148 838 kr (58,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2020. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 096 438 kr och det egna kapitalet 861 918 kr (soliditet 78,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.