RM Services ABAktiv

559218-2363AktiebolagRegistrerat 2019JÄRFÄLLA

Finansiell översikt

9 534 681 kr+51,9%
Omsättning 2025
+31,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning4 771 5732 975 1042 801 7016 277 8269 534 681
Årets resultat109 81415 8218 28085 580101 048
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 071 077961 0141 599 4554 137 7354 301 883
Summa skulder523 128397 244494 4053 172 1063 135 205
Summa eget kapital547 949563 7701 105 050965 6291 166 678
Anställda7871215
Föreslagen utdelning——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: RM Services AB

Översikt

RM Services AB (org.nr 559218-2363) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: bud- och kurirverksamhet (SNI 53202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 534 681 kr, vilket är 51,9 % mer än året innan (6 277 826 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 101 048 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 15 (året innan: 12). Nettoomsättningen per anställd var 635 645 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 301 883 kr och det egna kapitalet 1 166 678 kr (soliditet 27,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.