HiFIT Scandinavia ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 69 761 | 51 162 | 129 372 | 614 337 | 369 096 | 91 488 | 140 867 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 69 761 | 51 162 | 129 372 | 614 337 | 369 096 | 91 488 | 140 867 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 21 420 | 473 | 33 685 | 251 344 | 167 137 | 11 239 | 30 067 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 21 420 | 473 | 33 685 | 330 344 | 167 137 | 11 239 | 30 067 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 659 | 2 348 | 44 998 | 188 306 | −82 034 | 64 748 | 30 552 |
| Summa eget kapital | 48 341 | 50 689 | 95 687 | 283 993 | 201 959 | 80 249 | 110 800 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 142 713 | 14 999 | 354 652 | 933 660 | 502 978 | 40 495 | 510 259 |
| Rörelseresultat | −1 659 | 2 821 | 57 111 | 315 529 | −167 208 | 64 169 | 35 017 |
| Resultat före skatt | −1 659 | 2 821 | 57 111 | 237 198 | −82 034 | 64 748 | 35 442 |
| Årets resultat | −1 659 | 2 348 | 44 998 | 188 306 | −82 034 | 64 748 | 30 552 |
| Personalkostnader | — | — | — | 197 130 | 229 985 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: HiFIT Scandinavia AB
Översikt
HiFIT Scandinavia AB (org.nr 559217-5755) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Ljungskile. Bransch enligt SCB: anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 510 259 kr, vilket är 1 160 % mer än året innan (40 495 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 30 552 kr (6,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 510 259 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 140 867 kr och det egna kapitalet 110 800 kr (soliditet 78,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.