Tvillingarnas Måleri Kristianstad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 915 744 | 2 868 000 | 4 432 000 | 5 368 000 | 6 580 000 |
| Årets resultat | 192 508 | 465 160 | 437 559 | 780 724 | 1 056 335 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 618 630 | 1 541 092 | 2 046 277 | 3 063 714 | 3 682 412 |
| Summa skulder | 376 122 | 833 425 | 1 201 051 | 1 737 765 | 1 600 127 |
| Summa eget kapital | 242 508 | 707 667 | 845 226 | 1 325 949 | 2 082 285 |
| Anställda | 2 | 3 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tvillingarnas Måleri Kristianstad AB
Översikt
Tvillingarnas Måleri Kristianstad AB (org.nr 559214-7598) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Kristianstad. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 580 000 kr, vilket är 22,6 % mer än året innan (5 368 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 36,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 056 335 kr (16,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 316 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 682 412 kr och det egna kapitalet 2 082 285 kr (soliditet 56,5 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.