DmKo VVS & Projektledning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 650 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 309 351 | 1 906 273 | 1 806 580 | 2 290 696 | 767 442 | 795 066 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 25 214 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 309 351 | 1 906 273 | 1 806 580 | 2 290 696 | 792 656 | 795 066 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 652 981 | 746 557 | 684 301 | 874 712 | 247 034 | 274 754 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 833 555 | 1 076 156 | 1 196 915 | 1 566 839 | 736 111 | 732 490 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 425 797 | 354 321 | 429 548 | 414 192 | −17 312 | 6 032 |
| Summa eget kapital | 475 796 | 830 117 | 609 665 | 723 857 | 56 545 | 62 576 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 727 000 | 1 892 000 | 1 856 089 | 2 277 057 | 2 104 012 | 1 298 508 |
| Rörelseresultat | 722 299 | 596 102 | 724 959 | 678 424 | −272 668 | −29 438 |
| Resultat före skatt | 541 725 | 446 417 | 542 650 | 525 131 | −17 312 | 6 032 |
| Årets resultat | 425 797 | 354 321 | 429 548 | 414 192 | −17 312 | 6 032 |
| Personalkostnader | 885 071 | 1 039 354 | 935 949 | 1 367 105 | 1 292 182 | 1 091 872 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 650 000 | 300 000 | 650 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: DmKo VVS & Projektledning AB
Översikt
DmKo VVS & Projektledning AB (org.nr 559214-6228) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 298 508 kr, vilket är 38,3 % mindre än året innan (2 104 012 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 6 032 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 649 254 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 795 066 kr och det egna kapitalet 62 576 kr (soliditet 7,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.