Stockholm cozy cashmere ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 047 755 | 1 062 557 | 1 077 966 | 948 260 | 926 514 | 821 402 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Summa tillgångar | 1 052 755 | 1 067 557 | 1 082 966 | 953 260 | 931 514 | 826 402 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 002 755 | 1 033 534 | 1 049 774 | 13 045 | 27 420 | 776 661 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 875 020 | 835 020 | 0 |
| Summa skulder | 1 002 755 | 1 033 534 | 1 049 774 | 888 065 | 862 440 | 776 661 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −169 809 | −15 977 | −31 022 | −317 997 | 3 879 | −19 333 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 34 023 | 33 192 | 65 195 | 69 074 | 49 741 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 83 000 | 276 000 | 262 000 | 215 000 | 278 000 | 190 000 |
| Rörelseresultat | −169 809 | −15 977 | −31 016 | −317 979 | 3 911 | −18 591 |
| Resultat före skatt | −169 809 | −15 977 | −31 022 | −317 997 | 3 879 | −19 333 |
| Årets resultat | −169 809 | −15 977 | −31 022 | −317 997 | 3 879 | −19 333 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stockholm cozy cashmere AB
Översikt
Stockholm cozy cashmere AB (org.nr 559214-4512) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Järfälla.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 190 000 kr, vilket är 31,7 % mindre än året innan (278 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 19 333 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 826 402 kr och det egna kapitalet 49 741 kr (soliditet 6,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.