Elander Sport Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 67 853 | 60 157 | 72 611 | 2 441 | 2 655 | 178 701 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 000 | 35 148 | 83 970 | 93 | 93 | 20 000 |
| Summa tillgångar | 92 853 | 95 305 | 156 581 | 2 534 | 2 748 | 198 701 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 20 678 | 35 228 | 46 416 | 17 332 | 9 938 | 17 754 |
| Långfristiga skulder | 23 003 | 25 967 | 37 925 | 32 331 | 67 815 | 140 331 |
| Summa skulder | 43 681 | 61 195 | 112 506 | 49 663 | 77 753 | 173 465 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −828 | −15 062 | 9 965 | −99 829 | −27 876 | 100 241 |
| Summa eget kapital | 49 172 | 34 110 | 44 075 | −47 129 | −75 005 | 25 236 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 239 281 | 373 574 | 469 581 | 12 444 | 6 596 | 550 583 |
| Rörelseresultat | 6 689 | −10 511 | 50 904 | −133 274 | −26 975 | 125 298 |
| Resultat före skatt | 6 672 | −5 578 | 27 369 | −102 069 | −27 876 | 109 745 |
| Årets resultat | −828 | −15 062 | 9 965 | −99 829 | −27 876 | 100 241 |
| Personalkostnader | 145 094 | 231 128 | 285 812 | 69 238 | 511 | 53 312 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Elander Sport Consulting AB
Översikt
Elander Sport Consulting AB (org.nr 559213-8035) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Jonstorp. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 550 583 kr, vilket är 8 247 % mer än året innan (6 596 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 100 241 kr (18,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 550 583 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 198 701 kr och det egna kapitalet 25 236 kr (soliditet 12,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.