Pauli Inredning & Montage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 687 587 | 1 200 271 | 2 016 229 | 956 535 | 809 187 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 10 000 | 168 769 | 140 743 |
| Summa tillgångar | 687 587 | 1 200 271 | 2 026 229 | 1 125 304 | 949 930 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 621 070 | 865 882 | 1 029 930 | 948 331 | 489 253 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 621 070 | 953 103 | 1 357 151 | 948 331 | 489 253 |
| Aktiekapital | −50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 16 517 | 180 651 | 501 910 | −192 105 | 283 704 |
| Summa eget kapital | 66 517 | 247 168 | 669 078 | 176 973 | 460 677 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 109 000 | 4 343 000 | 5 535 000 | 4 507 000 | 4 246 000 |
| Rörelseresultat | 37 501 | 322 166 | 895 623 | −518 129 | 220 097 |
| EBITDA | — | — | — | −517 155 | 222 046 |
| Resultat före skatt | 37 144 | 234 552 | 654 782 | −192 105 | 329 056 |
| Årets resultat | 16 517 | 180 651 | 501 910 | −192 105 | 283 704 |
| Personalkostnader | 1 607 490 | 1 892 698 | 2 427 098 | 3 166 670 | 1 770 746 |
| Avskrivningar | — | — | — | 974 | 1 949 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 7 | 9 | 7 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 80 000 | 300 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Pauli Inredning & Montage AB
Översikt
Pauli Inredning & Montage AB (org.nr 559213-6245) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 4 246 000 kr, vilket är 5,8 % mindre än året innan (4 507 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,1 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 283 704 kr (6,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 061 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 949 930 kr och det egna kapitalet 460 677 kr (soliditet 48,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.